Czy wiesz, za co płacisz?


bilet lotniczyCoraz częściej podróżując po świecie decydujemy się na lot samolotem. Wybierając się nim w podróż zwracamy przede wszystkim uwagę na pomniejszenie jej kosztów. Najchętniej korzystamy z połączeń tanich linii lotniczych, które oferują najniższe ceny biletów lotniczych, ale okrojone pasażerom na pokładzie usługi. Regularne linie lotnicze konkurują z nimi uruchamiając promocje ofert tanie loty do ciekawych miejsc.

Każdy kupiony przez nas bilet zawiera opłaty lotniczne. Wliczona jest w nie m.in. opłata za obsługę pasażera, opłata lotniskowa, tłumienie hałasu, podatek pokładowy. Obowiązkiem przewoźników lotniczych jest rzetelnie informować podróżującego samolotem konsumenta o pełnej kwocie swojej usługi. Rzecz jasna, że interesuje nas ostateczna cena, jednak przewoźnicy powinni nas rzetelnie informować, jeszcze na etapie rezerwowania biletu, o wszystkich kosztach, których niestety nie można uniknąć podróżując samolotem. Dotyczy to m.in.: opłaty za taryfę lub stawkę lotniczą, podatki, opłaty lotniskowe oraz inne opłaty, dopłaty i należności.

Cena biletu lotniczego obejmuje podstawową taryfę lotniczą i opłaty dodatkowe. Te drugie stanowią opłaty nakładane przez linie lotnicze. Niektóre z linii, niezależnie od podstawowej taryfy lotniczej, oddzielnie doliczają opłatę paliwową. Chcą w ten sposób uświadomić korzystającym z ich usług konsumentom, dlaczego koszty podróży samolotem rosną. Linie lotnicze wprowadziły też dodatkową opłatę za dokonanie rezerwacji, usługę, wydanie biletu, aby w ten sposób pokryć, chociaż część ponoszonych przez nich wydatków na konserwację systemu rezerwacji biletów online i bieżące koszty obsługi. W cenę biletu jest również wliczona opłata ubezpieczeniowa, wprowadzona po wydarzeniach z 11 września 2001r. w USA, po których wzrosły koszty ubezpieczenia. Opłaty za bezpieczeństwo nakładają porty lotnicze, a także niektóre linie lotnicze. Na pozostałe dodatkowe koszty ceny biletu lotniczego składają się nakładane przez porty lotnicze i władze państwowe opłaty i podatki.

Niestety brak jest w nakładanych opłatach przejrzystości. Linie lotnicze stosują różne dodatkowe opłaty, a często nadają im różne nazwy, przez co konsumenci mają problem z porównaniem ofert. Kupując bilet lotniczy, warto jednak porównać oferty kilku przewoźników, zwracając przy tym uwagę na opłaty dodatkowe, np. za płatność kartą kredytową, czy nadbagaż. Przewoźnicy mają różne zasady zwrotu biletu w przypadku rezygnacji z usługi. Warto, dlatego dobrze je poznać, aby nie być ewentualnie potem rozczarowanym.

, , , , , , , , , , , , , ,

  1. No comments yet.
(will not be published)
CommentLuv badge


Fatal error: Call to undefined function is_sidebar_active() in /home/poland/domains/tanie--loty.com.pl/public_html/wp-content/themes/fusion/footer.php on line 16