Drezno miastem baroku


Drezno Miastem baroku nazywane jest Drezno. Ze względu na liczne i fascynujące zabytki to położone nad Łabą, niemieckie miasto jest ciekawym ośrodkiem turystycznym. Największą dumą Drezna jest liczący sobie 800 lat zamek rezydencyjny. W jego architekturze dojrzeć można całą saksońską kulturę i style architektoniczne. Tuż obok znajduje się stajenny dziedziniec i wykończony arkadami długi korytarz. Innym zabytkowym obiektem jest wzniesiony w stylu klasycznym i barokowym, pochodzący z XVII wieku, Zamek Pillnitz. W jego skład wchodzi barokowy Pałac Górny i nawiązujący do chińskiej sztuki Pałac Wodny. Znajduje się na ich terenie Muzeum Sztuki i Rzemiosła Galerii Drezdeńskiej, a tuz obok znajduje się z oranżerią i ogrodami cudowny Park Pillnitz. Przysłowiową perłą w koronie Drezna jest mieszczący się między wewnętrznymi i zewnętrznymi murami miasta, zespół pałacowy Zwinger. Obiekt jest słynny na cały świat. Stanowi centrum kulturalne miasta i jest dowodem królewskiego dawnego przepychu. Wart zobaczenia jest też inny pałac, jeden z nielicznych usytuowanych na wodzie, barokowy Pałac Moritzburg. W Dreźnie stoi też pokryty płaskim japońskim dachem, Pałac Japoński, w którym mieści się galeria sztuki.

Atrakcją zabytkową miasta jest też dawna zbrojownia Albertinum, w której dzisiaj można podziwiać nowoczesne malarstwo i zbiory rzeźb. Architektonicznie Drezno może być dumne ze swojej opery, która uchodzi za najpiękniejszą na świecie. Piękne są również kościoły Drezna. Przepięknym, a przy tym i największym katolickim jest barokowy kościół Hofkirche. Znajdują się w nim uznawane za najpiękniejsze, organy Silbermanna. Drugą wspaniałą świątynią jest najbardziej znany protestancki zabytek architektury sakralnej w Europie, Kościół Najświętszej Maryi Panny.

W tym mieście pełnym sztuki znajduje się duża ilość związanych z kulturą instytucji. Zalicza się do nich ponad 40 galerii, prawie 40 muzeów i drugie tyle teatrów. Na szczególną uwagę zasługują m.in.: Państwowe Zbiory Sztuki, Galerie Malarstwa Mistrzów Dawnych i Nowych z Madonną Sykstyńską i największą na świecie kolekcją porcelany oraz Muzeum Komunikacji i Gabinet Numizmatyczny, którego zbiory obejmują ok. 300 tysięcy eksponatów. W Dreźnie odbywa się w ciągu roku wiele imprez kulturalnych.

Jednym z najpopularniejszych obiektów rekreacyjnych w mieście są liczne i rozległe tereny parkowe. Świetnie można się też w Dreźnie zrelaksować w ogrodzie botanicznym, bądź najmłodsi w ZOO. W obrębie miasta ciągną się wzdłuż brzegu Łaby rozległe łąki, przez które prowadzi przepiękna trasa rowerowa, zaliczana do najpiękniejszych w Europie. Drezno stanowi ważny, w dodatku duży, węzeł komunikacyjny. Posiada międzynarodowe lotnisko, na którym lądują m.in. samoloty z Polski. Wśród oferujących tanie loty do Drezna jest PLL LOT.

Drezno

, , , , , , ,

  1. No comments yet.
(will not be published)
CommentLuv badge


Fatal error: Call to undefined function is_sidebar_active() in /home/poland/domains/tanie--loty.com.pl/public_html/wp-content/themes/fusion/footer.php on line 16