Rzymsko-hiszpańskie miasto


GironaMiędzy Morzem Śródziemnym a hiszpańskimi Pirenejami, na wzgórzu nad rzekami Ter i Onyar położone jest przepiękne rzymskie miasto Girona. Odwiedzić ją powinni przede wszystkim amatorzy zwiedzania, a zaraz po nich zwolennicy aktywnego spędzania urlopu.

Miasto charakteryzuje przepych zabytków. Między rzeką a pochodzącymi z czasów dynastii Karolingów murami obronnymi położona jest starówka Girony, należąca do jednych z najbardziej rozpoznawanych w Katalonii. Najlepiej się ją poznaje bez pośpiechu włócząc się godzinami po jej wąskich ukwieconych uliczkach, pomiędzy uroczymi kamieniczkami i zaglądając na ich dziedzińce. Stare miasto Girony jest przykładem skomponowanej z elementów architektury rzymskiej i greckiej mozaiki. Spacer ścieżką wzdłuż antycznego muru obronnego może być wyjątkowym przeżyciem. Jest to najlepszy punkt widokowy, z którego można obserwować miasto. Z wież obronnych roztacza się panoramiczny widok na wszystkie najciekawsze i najpiękniejsze budowle z dominującymi czerwonymi dachami.

Najważniejszym zabytkiem jest okazała katedra gotycka z najszerszą na świecie nawą. Ponieważ budowano ją od XI do XVII wieku, łączy w sobie wiele stylów architektonicznych. Jej wieża Karolingów i krużganki są zachowanymi z pierwotnej romańskiej budowli elementami. Niezwykła jest jej z najszerszym łukiem na świecie nawa główna, której rozpiętość sięga aż 22 metrów. Piękny witraż wieńczy sklepienie. W katedrze mieści się muzeum gromadzące zbiory najcenniejszych zabytków w całej Hiszpanii. Zachwycający jest wielki dywan Tepiz de la Creation, przedstawiający sceny stworzenia świata. W XVIII – wiecznym klasztorze Kapucynów znajduje się inne muzeum, Muzeum Historii Miasta. Można w nim oprócz poznania historii miasta zasięgnąć informacje o znajdujących się w Gironie zabytkach. Wrażenie wśród nich robi stworzony z pozostałości starorzymskich umocnień Pasaż Archeologiczny, zbudowane w XII wieku w stylu romańskim świetnie zachowane łaźnie arabskie Banys Arabs. Pochodząca z IX wieku zabytkowa girońska dzielnica żydowska El Call, która należy do jednej z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie.

Girona jest centrum życia kulturalnego i towarzyskiego Costa Bravy. Odbywa się tu szereg wystaw sztuki, jest wiele galerii z najsłynniejszą Museu d’art. z dziełami sztuki romańskiej do XX wieku. Popularnością cieszą się restauracje i klimatyczne tawerny serwujące regionalne smakołyki. W niektórych tawernach czas umila akompaniament dobrej muzyki.

Girona szczyci się wyjątkową bliskością Barcelony, którą w wolnej chwili także warto odwiedzić. Na girońskie lotnisko tanie loty obsługują m.in. tanie linie lotnicze WizzAir.

, , , , , , , , ,

  1. No comments yet.
(will not be published)
CommentLuv badge

Comments are closed.


Fatal error: Call to undefined function is_sidebar_active() in /home/poland/domains/tanie--loty.com.pl/public_html/wp-content/themes/fusion/footer.php on line 16