Wyprawa do Ziemi Obiecanej


Na styku trzech kontynentów: Afrykańskiego, Azjatyckiego i Europejskiego, położony jest jeden z najchętniej odwiedzanych turystycznie krajów, graniczący z Jordanią, Syrią i Libanem, mający też dostęp do wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, Izrael. Na jego terenie występują trzy strefy klimatyczne, w Dolinie Jordanu – tropikalny, w rejonach wybrzeża miast Tel Awiw i Hajfa – śródziemnomorski, a w paśmie wzgórz centralnych – umiarkowany. Długa historia tego kraju, jego wyjątkowe święte miejsca, interesujące muzea, różnorodność mieszkańców, dynamiczna kultura, oszałamiające krajobrazy i przepiękne, skąpane w słońcu plaże są tym co turystów do Izraela przyciąga najbardziej.

Izrael

Nie ma na świecie drugiego takiego miejsca, które tak jak Izrael skupia w sobie ogrom bodźców zmysłowych, duchowych i intelektualnych. To tutaj wzniósł się do nieba Mahomet, Chrystus głosił swoje kazania, Abraham zawarł z Bogiem przymierze, a biblijny Mojżesz poprowadził do Ziemi Obiecanej lud Izraela. Żeby napawać się będącym kolebką monoteizmu i krainą Biblii Izraelem, nie trzeba być wyłącznie wierzącym człowiekiem. Chcąc jednak czy nie, kraj ten pełen jest świętych miejsc, będących potwierdzeniem życia Abrahama, króla Dawida, Jezusa i Mahometa. Do Izraela przyjeżdża się zobaczyć Jerozolimę, Betlejem, Nazaret, twierdzę Masada, ruiny starożytnego miasta Cezarea, okolice Jeziora Tyberiadzkiego, stolicę kraju Tel-Awiw, dwa portowe miasta: metropolię Hajfę i z krzyżacką twierdzą Akki.

Świętymi miejscami dla Chrześcijan w Izraelu są: stojąca na miejscu Domu Maryi w Nazarecie – Bazylika Zwiastowania; upamiętniająca narodziny Chrystusa w Betlejem – Bazylika Narodzenia; Droga Krzyżowa, którą wierzą, że na miejsce kaźni kroczył Chrystus, wznosi się nad nią bazylika Grobu Pańskiego; Grób w Ogrodzie, w którym uważa się, że złożono ciało Jezusa do grobu; miejsce Ein Tabgha, gdzie w cudowny sposób Chrystus rozmnożył chleb i ryby. Dla Żydów święta jest górująca nad Starą Jerozolimą Góra Oliwna. Wierzą oni, że właśnie od tej strony Mesjasz wkroczył do miasta. Świętym miejscem dla Muzułmanów jest wzniesiony na miejscu zburzonej Świątyni, upamiętniający podróż Mahometa do nieba, meczet.

Izrael oferuje również wiele ciekawych muzeów, m.in. Muzeum Izraela, Muzeum Historii Jerozolimy, Muzeum Ziemi Izraela i Muzeum Diaspory Żydowskiej w Tel Awiwie. Niezwykle poruszającym miejscem, upamiętniającym ofiary Holocaustu jest Yad Vashem. Turystów przyciąga też w Jaffie będący najpopularniejszym targiem staroci i antyków pchli targ. Atrakcją są też przepiękne, z białym piaskiem plaże. Na Sheraton Beach w Tel Awiwie obowiązuje segregacja płciowa.

Jeśli planujemy wyjazd do Izraela i chcielibyśmy znaleźć w tamtym kierunku tanie loty powinniśmy skorzystać z internetowych wyszukiwarek. Z Polski do tego wyjątkowego kraju przeloty oferują polskie linie lotnicze LOT. Warto też wiedzieć, że w Szabat środki komunikacji miejskiej i samoloty izraelskich państwowych linii lotniczych nie kursują.

, ,

Comments are closed.


Fatal error: Call to undefined function is_sidebar_active() in /home/poland/domains/tanie--loty.com.pl/public_html/wp-content/themes/fusion/footer.php on line 16